Bulbophyllum falcatum
Synonim: Megaclinium falcatum Lindley, Megaclinium endotrachys Krenzlin, Bulbophyllum leptorrhachis Schlechter.
Występowanie:
Tropikalna zachodnia Afryka. Rośliny znajdowane są w Gwinei, Sierra Leone, Liberii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ghanie, Kamerunie, a także w Kongo, Ugandzie i na Wyspie Książęcej. Niewiele jest szczegółowych informacji dotyczących naturalnego siedliska, ale zostały udokumentowane doniesienia o występowaniu w rejonach górskich, na wysokościach 300-910 m. W Kamerunie na przykład, znaleziono rośliny w pobliżu wybrzeża, na Mt. Cameroon, ale nie podano wysokości ich występowania.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 31°C i 15°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 61 mm w styczniu do 711 mm w lipcu. Średnia temperatura (dzień/noc) to 24/19°C przez cały rok. Okres kwitnienia: Od stycznia do września, z maksimum w kwietniu.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to bardzo mały epifit, zwykle nie przekraczający 10 cm wysokości. Przyrosty wyrastają na grubych kłączach w odległości 1,2 cm od siebie.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy mają 1,5-5,0 cm wysokości i 1,0-1,7 cm szerokości przy podstawie. Jajowate lub jajowato-podłużne pseudobulwy są 3- lub 4-kanciaste.
Liście:
Liście mają 4,0-7,5 cm długości i 0,6-2,0 cm szerokości. Zdarza się, że osiągają długość 15 cm. Na szczycie każdej pseudobulwy wyrastają dwa podłużno-lancetowate liście, nierówno i tępo rozgałęzione na końcach.
Kwiatostan:
Łodyga kwiatowa ma 12-18 cm długości. Kwiaty wyrastają mniej więcej na połowie całej jej długości. Szypułka główna kwiatostanu jest spłaszczona i ma około 1,4 cm średnicy oraz pofalowane brzegi. Jest błyszcząco-zielona z purpurowymi plamkami i wygląda jak wypolerowana.
Kwiaty:
Liczne. Kwiaty są małe, o przykrym zapachu, rozmieszczone po każdej stronie spłaszczonej szypułki, rzadko rozmieszczone, skierowane na zewnątrz i mają wyjątkowo krótkie szypułki. Kwiaty mają około 1,2 cm długości. Wklęsły, łyżeczkowatego kształtu płatek grzbietowy ma 0,5-0,7 cm długości, 0,2 cm szerokości i przylega ściśle do tyłu prostego prętosłupa. Jest purpurowy na zewnętrznej powierzchni, a biały z żółtym obrzeżeniem na wewnętrznej. Bardzo odgięte boczne płatki okółka zewnętrznego są ostro zakończone, lancetowate i mają 0,3 cm długości i prawie tyle samo szerokości. Są białe z purpurowymi plamkami. Wąskie, przypominające kształtem maczugę płatki okółka wewnętrznego mają około 0,2 cm długości i szerokości. Są białe z żółtymi koniuszkami. Płatki okółka wewnętrznego i boczne płatki zewnętrzne są zagięte wokół podstawy kwiatów. Mała, bardzo odgięta warżka, o kształcie języczkowatym, ma kolor purpurowy. Prętosłup jest bardzo krótki i ma zaokrąglone skrzydełka.

Foto: © Dale Borders. Wszelkie prawa zastrzeżone
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |